Harcerstwo na Śląsku Cieszyńskim zapoczątkowane zostało dawno. Już w latach 1912/13 powstały drużyny przy polskim gimnazjum w Orłowej i przy polskim seminarium nauczycielskim w Bobrku. Jednymi z głównych organizatorów byli nauczyciele: w Cieszynie dh Feliks Hajduk, a w Orłowej dh Roman Pollak, Grycz i ks. Kotula. W czasie wojny (1914- 1918) praca osłabła wskutek wstąpienia części druhów do Legionów. Przebyli oni kampanię karpacką, podczas której wielu z z nich oddało życie.
W 1918 r. w chwili przewrotu wielu skautów brało udział w rozbrajaniu żołnierzy austriackich. Kiedy we Frysztacie organizowano wojsko polskie, wszyscy starsi skauci wstąpili do ochotniczej kompanii studenckiej, należącej do batalionu frysztackiego Pułku Ziemi Cieszyńskiej. Wielu młodych z Cieszyna i Orłowej walczyło w batalionie cieszyńskim pod Lwowem. Kilku chłopców z Orłowej zaangażowanych w ruch skautowy należało do Grupy Harcerskiej przy 2. Dywizji Legionów i walczyło w szeregach tego oddziału pod dowództwem mjr Thuna na froncie litewsko-białoruskim w 1919 r.
W czasie plebiscytu na Śląsku Cieszyńskim udział w pracach brali również skauci. Po plebiscycie dh Frąckiewicz zorganizował obóz instruktorski w Wiśle a uczestnikami była młodzież ze Śląska i Krakowa. Po podziale Śląska Cieszyńskiego 28 lipca 1920 r. skauci krakowscy odeszli z obozu natomiast pozostałych harcerzy śląskich przeformowano w oddział wojskowy przy batalionie wartowniczym w Cieszynie. Początkowo byli oni przeznaczeni na front, jednak w końcu pozostali na Śląsku i pilnowali granicy w placówce w Kojkowicach (dowodzonej przez d-ha plutonowego K...) i w Błogocicach k/Cieszyna (pod komendą d-ha kaprala Józefa Bergera). We wrześniu oddział ten zlikwidowano, a harcerzy przeniesiono do krakowskiego baonu 201/V w Jaworznie, gdzie pełnili służbę graniczną nad Przemszą. Skauci śląscy utrzymywali placówkę w Wysokim Brzegu pod dowództwem dh. kaprala Józefa Bergera.
W obronie ojczyzny zginęli druhowie: Tadeusz Farny pod Rarańczą, Jan Gryń pod Pasieczną, Gabriel Martinek pod Wodoterskiem, Józef Mucina pod Koszyrzerami, Teofil Grzonka, który zmarł wskutek odniesionych ran pod Rafajłową. W 1919 r. zmarł (na czerwonkę) w Smolewiczach Adolf Zając- skaut z Orłowej, należący do Grupy Harcerskiej. W 1920 r. zginał dh Rusz z Cieszyna.
Hufiec cieszyński zorganizowany został w 1920 r. przez dh. Frąckiewicza. Pierwszym komendantem był dh Józef Berger (pastor w Czeskim Cieszynie). Kolejno komendantami byli od roku 1920: Józef Berger, Jan Kukucz, Ludwik Kajzar, Karol Mrozek, Wincenty Zając, Ludwik Kohutek, Klemens Koźbial, Karol Kisza i ponownie Klemens Koźbial. Hufiec w początkach obejmował drużyny orłowsko-łazańskie i cieszyńskie.
Ze względów terytorialnych drużyny od czasów swego powstania, a później i Hufiec należeli do Chorągwi Krakowskiej. W roku harcerskim 1922/23 Hufiec Cieszyn podporządkowany został Chorągwi Śląskiej. W 1928 r. Hufiec Cieszyński uroczyście obchodził 15-lecie działalności Harcerstwa w Cieszynie i regionie. Jest też najstarszym środowiskiem harcerskim w Chorągwi Śląskiej.
DRUŻYNY MĘSKIE HUFCA CIESZYN
- I Drużyna im. Kazimierza Pułaskiego w Cieszynie jest najstarszą spośród drużyn cieszyńskich a również i śląskich. Założona została w roku harcerskim 1912/13 przez nauczyciela d-ha Feliksa Hajduka. Rozwijała się dosyć pomyślnie dzięki pracy drużynowego i opiekunów z ramienia szkoły. Drużyną dowodził wywiadowca dh Florian Berek.
- II Drużyna im. Józefa Hallera w Bobrku została założona w czasach przełomu politycznego w 1918 r. Kolejno przechodziła różne okresy rozwoju. Drużynowym był wywiadowca dh Albin Krzysik.
- III Drużyna im. Tadeusza Kościuszki w Cieszynie założona została w 1921 r. przez d-ha Ludwika Kohutka. Początek drużyny znamionował silny rozwój, który potem osłabił się, by zamienić się w równomierną pracę pod kierownictwem swe go byłego wychowanka podharcmistrza d-ha Karola Kiszy. Drużyna odznaczała się zaradnością w zdobywaniu funduszy.
- IV Drużyna im. Jana Kilińskiego w Cieszynie założona została w 1924r. przez d-ha Ludwika Kohutka, który ją też początkowo prowadził. Po pierwszym okresie rozwoju nastąpiło zamarcie życia drużyny, z którego to letargu powoli się wydźwignęła. Członkowie drużyny tzw. ,,rzezimieszki” naznaczali się wielkim zamiłowaniem do włóczęgostwa i zwiedzili pieszo 2 razy Gdynię, Poznań, Warszawę, Kraków, a pociągiem udali się do Wilna. W 1930 r. drużynowym był dh HR Klemens Koźbiał.
- V Drużyna im. Jana Sobieskiego w Cieszynie istniała przejściowo w roku szkolnym 1925/26 a założona została w celu odciążenia l Drużyny im. Kazimierza Pułaskiego.
- VI Drużyna im. Henryka Sienkiewicza w Cieszynie swe istnienie zapoczątkowała w 1924 r. z plutonu przy III Drużynie im. T. Kościuszki. Drużynowym w 1930 r. był dh Karol Wigłasz. Są niepotwierdzone wieści, że już przed wojną (1914—18) przy tej szkole istniała drużyna.
- Drużyna Starszoharcerska w Cieszynie - drużynowy dh Stanisław Zebowiez.
- Drużyna im. por. Jana Łyska w Ustroniu założona została przez d-ha ćwika Józefa Zientka (nauczyciela) w 1929 r. Była to drużyna mieszana, skupiająca młodzież szkolną i pozaszkolną.
- Drużyna w Goleszowie powstała w 1930 r. przy tamtejszej szkole, zorganizowana została przez nauczyciela dh phm Roberta Bajgera.
- Drużyna w Zebrzydowicach zgłosiła swoje powstanie w 1930 r. przy szkole wydziałowej. Założycielem i kierownikiem był nauczyciel dh Władysław Szatkowski.
Opracowano na podstawie publikacji „HARCERSTWO ŚLĄSKIE 1920 – 1930”. Wydawnictwo zbiorowe, która ukazała się nakładem Zarządu Śląskiego Oddziału ZHP w 1931 r.